Milorad Dodik je krenuo u otvoreni obračun sa građanima koji se suprostavljaju njegovom režimu i posljednjih dana jednočasnovnim blokadama saobraćajnica protestvuju zbog poskupljenja goriva. Dodik je građane nazvao huliganima i zaprijetio da će učiniti svaku vrstu mjere da se protesti onemoguće.
Do sada su pripadnici MUP-a RS pisali prekršajne naloge učesnicima saobraćajnih blokada, a nakon Dodikove javne komande krenuli su sa privođenjem i fizičkim uklanjanjem.
Režim, umjesto da pokuša smiriti situaciju tako što će snage usmjeriti na rjesavanje ili makar ublažavanje problema, kreće sa primjenom sile, a to je znak da nema rješenja i da je izgubio kompas pa se kao teško ranjena zvijer dezorjentisano bori sa okolinom i tako pravi još veću štetu.
Slični primjeri iz svijeta u kojima je građanski bunt odnio pobjedu
Istina, mnogi protesti i bune u prošlosti su gušeni silom autoritativnih režima, a samo mudri i demokratski državnici nalazili su načina da probleme rjesavaju mirnim putem. S obzirom da je protest vozača u Republici Srpskoj samo kap u moru nezadovoljstva građana koje je kulminiralo pokušajem zatašavanja svirepog ubistva Davida Dragičevića, u nastavku slijede dva slična primjera u kojima je građanski bunt pobijedio, a to su sistemska korupcija u Hong Kongu 70-ih godina XX vijeka i slučaj ‘’Doutroux’’ u Belgiji.
U Hong Kongu početkom 70-ih godina 20. vijeka nije postojala usluga koju nije bilo moguće kupiti, a niti javni službenik koji nije imao svoju cijenu. Budući da je od svih javnih službi u Hong Kongu korupcija bila najrasprostranjenija u policiji, cijena pozornika je bila 50$, narednika 150$, inspektora 500$, glavnih inspektora 1000$, načelnika policijskih okruga 3000$ i viših načelnika 5000$, nezadovoljstvo javnosti je kulminiralo. Tako je pod pritiskom javnosti 1971. godine donesen Zakon o sprečavanju podmićivanja kojim je predviđena inkriminacija tzv. ''neobjašnjivog bogaćenja'' sa teretom dokazivanja na službeniku za čiju imovinu se sumnja da je pribavljena korupcijom. Već 1973. godine Peter Godber, načelnik Odjeljenja za suzbijanje korupcije u hongkoškoj policiji, dobija ultimatum da sastavi izvještaj o svom neobjašnjivom bogaćenju, međutim, on koristeći svoje ''veze'' emigrira u London, na šta je do tada tolerantna javnost reagovala izlaskom na ulice, zahtijevanjem njegovog izručenja i rješavanjem tzv. ''sindikalne korupcije''. U toj bezizlaznoj situaciji, guverner Hong Konga imenuje sir Alistera Blera za šefa istrage Godberovog bjekstva i uopšte rješavanja korupcije u policijskim službama Hong Konga. Sve ovo dovodi do ukidanja policijskog Odjela za suzbijanje korupcije, a osnovana je Nezavisna komisija protiv korupcije (ICAC).
Građani Hong Konga su se demokratskim sredstvima uspjeli izboriti da vlast radi u njihovom interesu, a ne u interesu pojedinaca koji su na vlasti, pa i danas zbog bilo kakvog problema (cijena vode, struje, školarine...) izađu na ulice i ne posustaju dok se on ne riješi. Takav pristup doveo je Hong Kong na poziciju svjetskog lidera u borbi protiv korupcije i omogućio značajan privredni rast.
U Belgiji je poznat slučaj ''Doutroux'' koji je uzbunio javnost, kako u zemlji tako i u okruženju. Riječ je o supružnicima Doutroux koji su otimali mlade djevojke, silovali ih, radili teške krađe i brojne druge protivzakonite radnje. Sve je to trajalo godinama i stalno su sve činjenice ukazivale na njih, ali uvijek se našao neko unutar policije da istragu skrene u potpuno drugom smjeru. Na kraju, pod pritiskom javnosti dolazi do opsežne istrage koja je rezultirala hapšenjem 12 visokih policijskih zvaničnika koji su svoje usluge Doutroux-ovima naplaćivali i na taj način ostvarivali protivpravnu korist.
Navedeni primjeri govore da režim Milorad Dodika, ukoliko nastavi sprovoditi nasilje prema građanima ponašajući se kao medvjed u staklenom zvonu, može izazvati samo još veći bunt jer prema Tomasu Džefersonu: “Kada nepravda postane zakon, otpor postaje dužnost!”.
Piše: Slobodan Golubović
*Za preuzimanje sadržaja potrebna je dozvola autora
Коментари
Постави коментар